Проведення ДПА в основній школі у 2024 році (9 клас)
Учні 9-х класів у 2024 році п’ятий рік поспіль звільнені від проходження державної підсумкової атестації (ДПА).
Відповідне рішення закріплене законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2024 року».
Раніше державна підсумкова атестація осіб, які завершують здобуття базової середньої освіти, проводилась у закладі освіти в письмовій формі.
Заклади загальної середньої освіти мали самостійно визначати строки проведення ДПА.
У 9-х класах державна підсумкова атестація мала проводитись із трьох предметів:
1. Українська мова.
2. Математика.
3. Третій предмет:
- для учнів класів з українською мовою навчання, у яких не вивчається мова національної меншини, один із навчальних предметів зі списку: біологія, всесвітня історія, географія, зарубіжна література, іноземна мова (відповідно до освітньої програми закладу освіти), інформатика, історія України, основи правознавства, українська література, фізика, хімія;
- для учнів класів з навчанням або вивченням мови національної меншини один із навчальних предметів зі списку: біологія, всесвітня історія, географія, література, іноземна мова (відповідно до освітньої програми закладу освіти), інформатика, інтегрований курс «Література», історія України, мова національної меншини, мова корінного народу, основи правознавства, українська література, фізика, хімія.
Третій предмет встановлюється за рішенням педагогічної ради закладу освіти, ухваленим з урахуванням побажань учнів, та затвердженим наказом керівника закладу освіти. Процедуру вибору третього предмета, керуючись чинним в Україні законодавством, а саме статтею 23 та підпунктом 1 частини першої статті 1 Закону України «Про освіту», встановлює заклад освіти.
Результати атестації не враховуються під час виставлення річних оцінок із навчальних предметів
Верховна Рада 8 листопада 2023 року ухвалила законопроект №9046. Метою законопроєкту є підвищення якості викладання та якості вивчення історії України та іноземної мови у школах. Він передбачає складання ДПА з чотирьох обов’язкових предметів учнями 9 та 11 класів: додано до переліку обов’язкових іспитів історію України та іноземну мову. Але закон почне діяти лише після скасування воєнного стану на території України.
Проведення ДПА в початковій школі у 2024 році (4 клас)
Учні 4-х класів у 2023 році п’ятий рік поспіль звільнені від проходження державної підсумкової атестації (ДПА).
Відповідне рішення закріплене законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2024 року Строки проведення атестації в 4 класі в закладі освіти мав затверджувати керівник закладу освіти в межах навчального року.
Завдання для проведення ДПА в закладі освіти мали укладати вчителі закладу освіти відповідно до орієнтованих вимог до проведення державної підсумкової атестації учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, які затверджує керівник закладу освіти.
Державна підсумкова атестація осіб, які завершують здобуття початкової освіти, мала бути проведена з української мови (оцінювання результатів з української мови та читання), математики та мови національних меншин або корінних народів.
ДПА з мови національної меншини або корінних народів проводиться для осіб, які здобувають освіту мовами національних меншин чи корінних народів, за заявою одного із батьків або інших законних представників та за рішенням педагогічної ради.
Атестація у початкові школі здійснюється з метою моніторингу якості освітньої діяльності закладів освіти та якості освіти, проводиться у формі підсумкових контрольних робіт з української мови (передбачає оцінювання результатів навчання з української мови і літературного читання) і математики.
Оцінювання підсумкових контрольних робіт здійснюється відповідно до «Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти» (наказ Міністерства від 13.04.2011 № 329) та Орієнтовних вимог до контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи (наказ МОН № 1009 та наказ МОН № 1222»).
Результати атестації не враховуються під час виставлення річних оцінок із навчальних предметів.
Зміст завдань для підсумкових контрольних робіт формується відповідно до державних вимог щодо навчальних досягнень учня/учениці, визначених чинними навчальними програмами для 1-4 класів закладів загальної середньої освіти.
Український центр оцінювання якості освіти планує зробити пілотне ДПА для учнів четвертих класів у 2024 році. За результатами експерименту в УЦОЯО планують відкоригувати всі матеріали, що будуть напрацьовані для пілотування, для того щоб з 2025 року всі заклади освіти мали таке оцінювання для 4 класів (з тестовою й усною частинами).