❄️ У холодну пору року підвищується ризик холодової травми або, як її частіше називають, переохолодження. Актуальність цієї проблеми посилюється через постійне нищення цивільної інфраструктури терористичними військами ₚф.
🥶 🌡️ Окрім низької температури, холодову травму можуть провокувати такі чинники:
➥ висока вологість (навіть тривале перебування при температурі +5 — +8 °С, але за високої вологості може спричинити в людини холодову травму);
➥ вітер (наявність вітру значно збільшує втрату тепла);
➥ хронічні захворювання/надмірна втома в людини;
➥ вживання алкоголю;
➥ належність до певних груп (діти, люди похилого віку особливо чутливі до дії низьких температур через особливості теплообмінних процесів в організмі);
➥ носіння тісного незручного взуття, легкого одягу.
☝️ Комбінація декількох таких чинників значно посилює ризик розвитку холодової травми.
🌬️ Гострий вплив низьких температур можна розділити на обмороження (локальна дія низьких температур) та замерзання (загальне переохолодження).
✅ Загальне переохолодження розвивається так:
➥ Спочатку в постраждалого з’являються лихоманка, слабкість, втома й сонливість, розвивається дрібне (холодове) тремтіння м’язів і «гусяча шкіра».
➥ Якщо несприятливі фактори продовжують діяти, холодове тремтіння досягає максимуму, з’являється поверхнева гіпотермія (зниження температури/охолодження), сонливість починає переходити в розлад свідомості.
➥ Якщо ж холодове тремтіння пригнічується, це свідчить про дуже небезпечну гіпотермію, яка може призвести до зупинки дихання та серця. При цьому стан постраждалого вкрай важкий, може бути непритомним. На цьому етапі вкрай важливо терміново надати допомогу — без неї людина може померти.
😬 Ознаки та симптоми гіпотермії (переохолодження) зазвичай з’являються повільно і можуть включати:
📍 озноб;
📍 нечітку мову або бурмотіння;
📍 повільне, поверхневе дихання;
📍 слабкий пульс;
📍 незграбність або відсутність координації;
📍 сонливість або дуже низький рівень енергії;
📍 сплутаність свідомості або втрату пам’яті;
📍 втрату свідомості;
📍 яскраво-червону, холодну шкіру.
✅ Що робити при переохолодженні:
• Якщо перебуваєте на вулиці, негайно зайдіть у приміщення. Якщо це неможливо, постарайтеся захистити від вітру шию та голову.
• Якщо ваші речі змокли, якомога швидше перевдягніться у сухі.
• Якщо потрібне подальше утеплення, робіть це поступово. Наприклад, прикладайте теплі сухі компреси до центру тіла — шиї, грудей і паху. Якщо використовуєте пляшки з гарячою водою, спочатку загорніть їх в рушник, щоб не обпектися.
• Вживайте теплі безалкогольні напої з цукром.
• Більше рухайтесь, робіть вправи ногами та руками, щоб сприяти відновленню кровообігу.
✅ Чого не варто робити при гіпотермії:
• Не намагайтесь зігрітися занадто швидко, наприклад, за допомогою обігрівача чи гарячої ванни.
• Не намагайтеся зігріти руки і ноги, розтираючи їх. Нагрівання або масаж кінцівок у стані переохолодження може спричинити навантаження на серце і легені.
• Не вживайте алкоголь і сигарети. Перший перешкоджає процесу зігрівання, а другі — кровообігу, необхідному для зігрівання.