Психологічне насильство відбувається поступово і здатне призводити до значних наслідків, зокрема проблем зі здоров’ям. Воно відбувається не лише в контексті романтичних стосунків. Людина, яка жорстоко поводиться з вами, може бути вашим чоловіком або керівником, діловим партнером, кимось з рідних або й навіть вашою дорослою дитиною.
🌀Прояви: обзивання і принизливі прізвиська (дівчинка, яка мала проблему розладів харчової поведінки (РХП)) згадувала, що до 18 років її батьки називали «наша пухка булочка»), Батьки часто застосовують тиск щодо їжі, не дозволяючи дитині обирати. Згодом це може призвести до складних стосунків з їжею та при інших факторах і до РХП, підвищення тону, крику, зверхності та зневажливого ставлення («з твоїм мозком, ти нічого там не зрозумієш»).
📌Коли ви пояснюєте людині, наскільки сказане або зроблене засмутило вас або зачепило ваші почуття:
🔸іде звинувачення вас у надмірній реакції або неправильному розумінні ситуації («ти завжди все не так розумієш» або «це дурня, викинь це з голови»);
🔸образи стосовно одягу («як можна в такому вигляді виходити на вулицю» або «тобі пощастило, що я тебе обрав(ла), бо з такою зовнішністю…»);
🔸приниження досягнень («та невже в тебе вийшло» або «навіщо тобі читати це, ти все одно нічого там не зрозумієш»).
👊Досить часто поведінка психологічного аб’юзера пов’язана з бажанням зберегти владу та контроль над іншою людиною. Аб’юзер часто вдається до маніпуляцій, змушуючи вас робити те, чого він хоче та соромитися своїх недоліків. Додаються підозри у зраді, бажання викликати почуття провини («я стільки для тебе зробив(ла), а ти..»).
Газлайтинг – це тактика, яка змушує людину засумніватися у своїй пам’яті, можливостях, психічному здоров’ї та благополуччі («ти про це мені постійно говориш» або навпаки «перший раз це чую»).
🧐Психологічне насильство може проявлятися у постійному контролі (вашого місця знаходження, публікацій у соцмережах, відстежування нових друзів та їхніх коментарів, моніторингу навіть найменших фінансових витрат тощо).
❌Психологічне насильство проявляється у відмові вирішувати конфлікт, підкресленні відмови від спілкування, блокуванні номеру (це досить поширене явище), щоб людина не змогла щось пояснити/поговорити, ігноруванні дзвінків/повідомлень, звинуваченні вас у своїх проблемах.
Відмова у підтримці, розмова про те, що всі справляються і ти справишся, приниження значення емоційних переживань – це теж ознака психологічного насильства.
🙏Яким би не було психологічне насильство, важливо пам’ятати, це не ваша провина. Якщо ви відчуваєте, що хтось поводиться з вами подібним чином, шукайте допомоги, звертайтеся до фахівців.