ЯК РОЗМОВЛЯТИ З ДИТИНОЮ ПРО НАСИЛЬСТВО, ЯКЩО ВОНА СТАЛА ЙОГО СВІДКОМ

Розмова з дітьми про насильство – складний, але важливий крок до їхнього емоційного здоров’я. Особливо, якщо насильство відбувається вдома, і дитина стала його свідком. Діти дуже чутливо реагують на те, що відбувається навколо, навіть якщо здається, що вони нічого не помітили.

Говорити з ними про це варто спокійно, чесно та відповідно до їхнього віку. Підготували кілька ключових рекомендацій, які допоможуть у цьому 👧👦

📍 Будьте відкритими та чесними.
Діти можуть відчувати напругу та звинувачувати себе у тому, що відбулося, навіть якщо не говорять про це вголос. Скажіть їм правду в доступній для їхнього віку формі. Наприклад: «Те, що сталося, було неправильно. Це не твоя провина».

📍 Слухайте і заспокоюйте.
Дайте дитині можливість висловити свої почуття та страхи. Покажіть їй, що її емоції важливі для вас. Скажіть: «Я розумію, що ти можеш боятися. Це нормально, і я поруч, щоб тебе захистити».

📍 Використовуйте прості слова.
Дітям не потрібні складні терміни чи деталі. Якщо дитина ставить запитання, відповідайте максимально просто, але правдиво: «Іноді люди роблять неправильні речі, але важливо, що я поруч з тобою, і я потурбуюсь про те, щоби ми були в безпеці».

📍 Поясніть, що насильство – це неприйнятно.
Навчайте дитину розуміти, що насильство – це неправильно, розкажіть, що вона має право почуватися в безпеці. Наприклад: «Ніхто не має права лякати та кривдити інших».

📍 Створіть відчуття безпеки.
Діти мають знати, що ви їх захищаєте. Поясніть, які заходи ви для цього вживаєте: «Зараз ми з тобою у безпеці. Однак я знаю, що робити, якщо це зміниться».

📍 Навчіть дитину звертатися по допомогу.
Розкажіть, що в разі небезпеки дитина може звернутися до дорослого, якому довіряє (вчителя, сусіда, родича), або зателефонувати в поліцію.

І найголовніше — якщо ваша дитина стала свідком насильства, обов’язково зверніться до дитячого психолога. Лише фахівець допоможе їй правильно опрацювати травму та уникнути негативних наслідків у майбутньому.

☝️ Пам’ятайте: діти потребують не лише слів, але й вашої любові, підтримки та впевненості в тому, що все буде.

Залишити відповідь