Поради для зняття занепокоєння і тривожності в поведінці молодших школярів

Якщо ви помітили, що ваша дитина постійно про щось турбується, часто не може зосередитися, затиснута, розмовляє з незнайомими людьми тихим тремтячим голосом, скаржиться на сухість у роті і «клубок у горлі», можна припустити, що у нього підвищена тривожність. Останнім часом спостерігається збільшення кількості таких дітей.
Для тривожних дітей характерні м’язові затиски, тому дуже важливим моментом при роботі з такими дітьми є навчання її розслабленню. Для досягнення цієї мети відмінно підійде масаж і розтирання тіла, а також різні техніки релаксації.
“Повітряна кулька”. Ця вправа дозволяє розслабити м’язи губ і нижньої частини обличчя. Дитина уявляє, що у нього в руках є повітряна кулька, який потрібно надути. Вона підносить її до рота і починає надувати: все сильніше і сильніше. Очі стають круглими і спостерігають за тим, як надувається повітряна кулька. З кожним видихом стає все важче і важче, ну ось, нарешті, кулька стала великою, можна розслабити м’язи.
Етюд на розслаблення м’язів «Турист з важким рюкзаком». Ця вправа дозволить розслабити спину і плечові суглоби. Дитина уявляє, що вона турист і їй потрібно нести на спині важкий рюкзак. Спочатку вона насилу його піднімає і одягає на спину, а потім, згинаючись від тяжкості, несе по дорозі. Нарешті, пройшовши нелегкий шлях, вона повільно знімає рюкзак і ставить його на землю. В кінці вправи дитина випрямляє спину і розслабляє плечі. Потім нагинається вперед, опускає розслаблені руки вниз і злегка ними похитує.
Програвання ситуацій, що викликають тривогу. Такі ситуації можна програвати за допомогою улюблених іграшок дитини, які виконуватимуть роль їх самих, а дитина, в свою чергу, буде грати предмет власного страху. Наприклад, якщо малюк боїться вчительку, то саме її роль він і буде виконувати. Після розіграної сценки обов’язково обговоріть з дитиною все, що відбувається. Нехай вона постарається відповісти на питання: «Чому вчителька кричала?», «Що потрібно робити і говорити головному герою, щоб побороти свій страх?» і т.д. В кінці обов’язково необхідно розіграти сценку, яка мала б позитивне завершення. Наприклад, вчителька і учень розмовляють по душам або обіймаються.
Якщо дитина боїться відповідати біля дошки, влаштуйте удома театр, разом з імпровізованим завісою і сценою, і розіграйте цю ситуацію так, щоб вона виглядала смішною. Сміх відмінно допомагає впоратися з тривожними переживаннями.
Читання казок. Для роботи з тривожністю підійдуть казки, де головний герой успішно впорався зі своїми переживаннями. Ви можете придумати такі казки самі або використовувати вже готові, наприклад, «Крихітка Єнот», «Як заєць став хоробрим» і т.д.
«Малювання». Для додання собі впевненості малюк може намалювати себе впевненого і хороброго і носити цей малюнок, як талісман. Коли він відчує тривогу, цей малюнок допоможе йому заспокоїтися і повірити в свої сили.